Resort finansów opublikował dokument określający zadania urzędów kontroli skarbowej na 2013 rok.
Zgodnie z opracowaniem MF „Zadania urzędów kontroli skarbowej na 2013 r.” UKS będzie koncentrować swoje działania na następujących zagadnieniach:
1. Rzetelność deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowość obliczania i wpłacania podatków, ze szczególnym uwzględnieniem:
a) podatku akcyzowego (szczególnie w obrocie paliwami płynnymi),
b) podatku od towarów i usług w obrocie wewnątrzwspólnotowym,
c) oszustw w podatku od towarów i usług w obrocie krajowym,
d) ujawniania i kontroli niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej,
e) opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów z nieujawnionych żródeł,
f) uzyskiwania przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej z wykorzystaniem Internetu.
2. Celowość i zgodność z prawem wykorzystania środków publicznych oraz gospodarowania mieniem Skarbu Państwa.
3. Prowadzenie postępowań kontrolnych z wykorzystaniem technik informatycznych (e-kontrola).
4. Współdziałanie z innymi organami w zakresie wykrywania i zwalczania nieprawidłowości należących do zakresu kontroli skarbowej.
5. Współpraca z instytucjami UE oraz państwami trzecimi.
Na pierwszy ogień pójdzie przestępczość paliwowa, następnie oszustwa w zakresie podatku VAT w obrocie wewnętrzwspólnotowym (czyli tzw. przestępstwa karuzelowe), szara strefa, wyłudzenia podatku VAT przez fikcyjne faktury, a także nadużycia w podatku dochodowym poprzez przerzucanie dochodów do podmiotów powiązanych.
W szczególności zaś działania kontroli skarbowej skupią się na sprawdzaniu rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatków, ze szczególnym uwzględnieniem podatku akcyzowego, podatku od towarów i usług, ujawniania i kontroli niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej, opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów z nieujawnionych źródeł, a także uzyskania przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej w sieci.
Zatem wzmożonych kontroli skarbowych spodziewać może się nie tylko przedsiębiorca, ale również osoba fizyczna – zwłaszcza w sytuacji, kiedy – zdaniem organów skarbowych – jego wydatki przekraczają osiągane przychody. Dotyczy to na przykład sytuacji, kiedy ktoś kupi nieruchomość czy też samochód, a nie miał do tego wystarczających dochodów lub oszczędności.
Warto zauważyć, że w tym roku MF założył, że 71% wszczętych postępowań powinna zakończyć się „wynikiem pozytywnym” tzn. wykryciem nieprawidłowości (a to oznacza wymierzenie podatku do zapłaty z odsetkami oraz kar).
W zakładce POBIERZ przedstawiłem wyciąg z tego dokumentu – link:
https://podatki-komplex.eu/wp-content/uploads/2011/11/Zadania-kontroli-skarbowej-w-2013-r._MF.pdf
oraz plan działania UKS w Gdańsku – link:
https://podatki-komplex.eu/wp-content/uploads/2011/11/Plan_dzialalnosci_UKS-Gda%C5%84sk-na-2013.pdf