Ministerstwo Finansów informuje o udostępnieniu generatora mikrorachunków podatkowych.
– Od 1 stycznia 2020 r. PIT, CIT i VAT zapłacisz do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą indywidualnego rachunku podatkowego (mikrorachunku podatkowego).
– Swój numer mikrorachunku możesz sprawdzić już teraz w generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl lub w dowolnym urzędzie skarbowym.
– Wystarczy podać swój numer PESEL lub NIP.
„Indywidualny rachunek podatkowy, tak zwany mikrorachunek podatkowy, to nowe uproszczenie przygotowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Dzięki niemu od 1 stycznia 2020 r. podatnik będzie mieć swój jeden, stały, indywidualny rachunek, który będzie służyć do wpłat podatków PIT, CIT i VAT”.
Numer mikrorachunku w szybki i prosty sposób możesz wygenerować już dzisiaj w generatorze. Otrzymasz go również w dowolnym urzędzie skarbowym.
Wystarczy, że podasz:
a) swój PESEL, gdy jesteś osobą fizyczną lub
b) NIP w przypadku organizacji.
Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie – to znaczy, że nie wymaga składania żadnych wniosków do urzędu skarbowego.
Numer sprawdzisz w generatorze na stronie: podatki.gov.pl.
https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego/
Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT pozostaną aktywne do 31 grudnia 2019 r.
Dzięki mikrorachunkowi podatkowemu:
– w wygodny i prosty sposób zapłacisz PIT, CIT i VAT na jeden, stały, indywidualny mikrorachunek podatkowy – nie będziesz już wybierać oddzielnych rachunków,
– szybko sprawdzisz numer mikrorachunku podatkowego w każdym miejscu i czasie,
– jeśli przeprowadzisz się lub zmienisz siedzibę firmy, dalej będziesz posługiwać się tym samym mikrorachunkiem podatkowym,
– nie będziesz już szukać obowiązujących numerów rachunków urzędów skarbowych i ograniczysz liczbę omyłkowych przelewów na niewłaściwe konto,
– mikrorachunek podatkowy zapewni szybszą obsługę płatności PIT, CIT i VAT,
– szybciej otrzymasz potrzebne ci zaświadczenia, np. o niezaleganiu w podatkach.
Źródło: www.finanse.mf.gov.pl