JAK UNIKNĄĆ RYZYKA WSPÓŁPRACY Z NIEUCZCIWYM KONTRAHENTEM_MF
W MF, zakończył się pierwszy etap konsultacji w sprawie tzw. należytej staranności w VAT. Chodzi o wypracowanie listy dobrych praktyk, których spełnienie chroniłoby uczciwych przedsiębiorców nabywających towary w transakcjach krajowych. Dotyczą one w znacznym stopniu weryfikacji wiarygodności kontrahentów.
Dokument ma być przygotowany do końca października 2017 roku i ma przedstawiać konkretną listę działań praktycznych, które mogą podjąć, aby uchronić się od byciem wplątanym w karuzele VAT, wyłudzenia i inne przestępstwa skarbowe.
Ich spełnienie w momencie zawierania transakcji skutkowałoby brakiem podstaw do kwestionowania u podatników prawa do odliczenia podatku VAT w następstwie uznania, że podatnicy nie wiedzieli i nie mogli wiedzieć, że w ramach danej transakcji ich dostawca dopuścił się przestępstwa.
Tymczasem Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 14059 wskazał jakie podstawowe czynności może dokonać przedsiębiorca przy weryfikacji kontrahenta.
Pismo to opublikowałem w zakładce POBIERZ.
Proszę się zapoznać.